X
20mar.

Recenzija i-učbenika Šport

Učbeniki so pomemben didaktični pripomoček, vendar lahko ob pomanjkanju strokovne utemeljenosti ali didaktične premišljenosti ovirajo učni proces. To je še posebej relevantno pri predmetih, kot je šport, kjer prevladuje praktično učenje. V recenziji analiziramo, ali i-učbenik Šport iz e-Torbe ustreza strokovnim in didaktičnim standardom ter prispeva k učinkovitejšemu poučevanju.

Citiraj članek

Konec leta 2023 je Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje objavilo na spletnih straneh slovenskega izobraževalnega omrežja na portalu e-Torbo. Portal eTorba je nastal v okviru projekta E-vsebine, e-storitve za podporo uvajanju novih pristopov v vzgoji in izobraževanju. Projekt v vrednosti 1,65 milijona evrov, v katerem so zbrani učbeniki za različne predmete, je namenjen učiteljem in učencem. Med njimi je tudi i-učbenik Šport, ki naj bi bil strokovno in didaktično neoporečen, čeprav ga Strokovni svet Republike Slovenije za splošno izobraževanje še ni potrdil.

Ob negativnih učinkih i-učbenikov v državah, kjer so tovrstna gradiva že uvedli – kar je pripeljalo do upada bralne pismenosti in posledično tudi drugih oblik pismenosti – se odpira vprašanje smiselnosti celotne e-Torbe, še posebej pa učbenika za predmet šport. Šport je namreč izrazito praktičen predmet, pri katerem učbenik ni potreben.

Še toliko bolj preseneča, da Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Zavod RS za šolstvo spodbujata uporabo teh gradiv v času, ko raziskave vse jasneje potrjujejo, da daljši zaslonski čas povečuje anksioznost, motnje pozornosti, duševne stiske in depresijo pri otrocih. Paradoksalno je, da prav pri predmetu, ki naj bi otroke spodbujal k manjši uporabi zaslonov in več gibanja, zdaj uvajamo učno gradivo, ki jih še dodatno prikuje pred zaslon.

Ker so učitelji osnovnih šol novembra 2024 prek Skupnosti SIO prejeli priporočilo Zavoda RS za šolstvo, naj i-učbenik Šport uporabljajo pri pripravi na Nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki bo potekalo aprila 2025, smo se odločili preveriti, ali je to gradivo res strokovno in didaktično ustrezno ter skladno z veljavnim učnim načrtom.

In v dobri veri smo sprva menili, da bo mogoče mnenje o i-učbeniku podati v enem samem prispevku. Žal pa je že bežen pregled prvih strani razkril tolikšno količino napačnih in neverodostojnih informacij ter didaktično neustreznih vsebin – ki so bodisi naivno lahke bodisi frustrirajoče prezahtevne za osnovnošolke in osnovnošolce – obenem pa še neskladnih z učnim načrtom, da bomo morali celotno recenzijo objaviti po delih. Na ta način bomo postopoma oblikovali celovit pregled učbenika in natančno opozorili učiteljice in učitelje na vse, česar se otroci iz takšnega gradiva ne bi smeli učiti. Hkrati jim želimo svetovati, naj pri poučevanju teoretičnih vsebin uporabljajo verodostojnejše vire in otrokom prijaznejše metode od zgolj klikanja po zaslonu.

Pred bralci je tako prvi del recenzije. O vseh nadaljnjih dopolnitvah bomo javnost sproti obveščali na našem SLOfit Facebook profilu in si prizadevali, da bo celotna recenzija čim prej na voljo.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.