X
28okt.

Poznavanje sporočil, ki jih posredujejo kopališki znaki, pomembno vpliva na varnost obiskovalcev kopališč

Vsako kopališče mora biti opremljeno s predpisanimi kopališkimi znaki za nevarnosti in obveznosti, prepovedi ter opozorila oziroma obvestila, ki jih morajo upoštevati obiskovalci kopališča.

dr. Jernej Kapus

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Citiraj članek

Vsako kopališče mora biti opremljeno s predpisanimi kopališkimi znaki.1 Znaki opozarjajo na nevarnosti in obveznosti, vključujejo prepovedi ali pa ponujajo obvestila, ki jih morajo upoštevati obiskovalci kopališča.1 Posamezna skupina znakov ima okvir določene barve, zelo jasno pa je tudi navedeno, kje morajo biti postavljeni. Znake naj bi spoznal vsak učenec oziroma dijak med svojim šolanjem, pomembno pa je predvsem, da jih nato obiskovalci kopališča tudi upoštevajo in tako poskrbijo za svojo varnost in varnost drugih.

Preglednica 1

Znaki za nevarnosti in obveznosti so v zelenem okvirju

 

IME ZNAKA

ZNAK

RAZLAGA

1.

Za plavalce

      

Označuje vodne površine za plavalce; postavljen mora biti na sredino obeh daljših stranic bazena, namenjenega plavalcem, na naravnem kopališču pa na obali vodne površine za plavalce.

2.

Za neplavalce

      

Označuje vodne površine za neplavalce; postavljen mora biti na sredino obeh daljših stranic bazena, namenjenega neplavalcem, na naravnem kopališču pa na obali vodne površine, namenjene neplavalcem.

3.

Za otroke

     

Označuje vodne površine, namenjene otrokom; postavljen mora biti na sredino obeh daljših stranic bazena, namenjenega otrokom, na naravnem kopališču pa na obali vodne površine, namenjene otrokom.

4.

Obvezno razkuževanje nog

      

Označuje obveznost razkuževanja nog; postavljen mora biti ob bazenčku ali sistemu bočnih prh za razkuževanje nog.

 

5.

Obvezno prhanje

 

      

Označuje obveznost prhanja; postavljen mora biti pred prostori oziroma površinami s prhami pri vhodu v bazensko dvorano ali na bazensko ploščad.

6.

Obvezna smer

 

      

Označuje obvezno smer gibanja; znak mora biti postavljen tako, da je razvidno, po kateri poti se mora obiskovalec premikati.

7.

Dovoljeni položaji pri spuščanju po toboganu

 

      

Označuje položaje, ki so dovoljeni pri spuščanju po toboganu; postavljen mora biti ob pristopu k toboganu oziroma na mestu spusta po toboganu.

Opomba: Znaki so povzeti s spletne strani: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2003-01-4084/pravilnik-o-razvrstitvi-kopalisc-in-organizacijskih-ukrepih-za-varstvo-pred-utopitvami

Preglednica 2

Znaki prepovedi so v rdečem okvirju

 

IME ZNAKA

ZNAK

RAZLAGA

1.

Prepoved hoje v obuvalu

 

        

Označuje mesto, od koder je dovoljena le hoja brez obuvala oziroma z obuvalom, ki se uporablja na bazenski ploščadi; postavljen mora biti na prehodu iz slačilnic v prostor z garderobnimi omaricami.

2.

Prepoved vstopa živalim

       

Določa, da na kopališče ni dovoljen vstop živalim; znak mora biti postavljen ob vhodu na kopališče.

3.

Prepoved igre z žogo

 

        

Označuje mesta, kjer je igranje z žogo prepovedano; če je igranje z žogo prepovedano na celotnem območju kopališča, mora biti znak nameščen ob vhodu na kopališče.

4.

Prepoved skakanja v vodo

 

        

Označuje mesta, kjer je skakanje v vodo prepovedano; postavljen mora biti pred območjem, kjer je skakanje v vodo prepovedano; če je skakanje v vodo prepovedano na celotnem kopališču, mora biti znak nameščen ob vhodu na kopališče.

5.

Prepoved plavanja pod vodo

 

        

Označuje vodno površino, kjer je plavanje pod vodo prepovedano; postavljen mora biti pred vodno površino, kjer je plavanje pod vodo prepovedano; če je plavanje pod vodo prepovedano na celotnem kopališču, mora biti znak nameščen ob vhodu na kopališče.

Preglednica 3

Znaki za opozorila oziroma obvestila so v rumenih in modrih okvirjih

 

IME ZNAKA

ZNAK

RAZLAGA

1.

Globina vode

 

        

Označuje globino vode v metrih; postavljen mora biti na sredino obeh daljših stranic bazena oziroma na bregu vode ter na mestih, namenjenih skakanju v vodo.

2.

Sprememba globine vode

 

        

Označuje prehod iz ene globine v drugo, če ta prehod ni položen; postavljen mora biti 1 m pred prehodom globine 1,35 m v večjo globino.

3.

Prostor za prvo pomoč

 

 

        

Označuje zaprt prostor, kjer se nudi prva pomoč; nameščen je na vrata ali ob vhodu v prostor.

4.

Prostor za reševalca iz vode

 

       

Označuje zaprt prostor za reševalca(-e) iz vode; nameščen je na vrata ali ob vhodu v prostor.

 

Viri

1Uradni list RS, številka 8 (2003). Pravilnik o razvrstitvi kopališč in organizacijskih ukrepih za varstvo pred utopitvami. https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2003-01-4084/pravilnik-o-razvrstitvi-kopalisc-in-organizacijskih-ukrepih-za-varstvo-pred-utopitvami

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.