X
07jul.

Podvodna perspektiva

Plavanje v primerjavi z nekaterimi drugimi športi zahteva malo in poceni športno opremo. Če se med poletjem ne boste zgolj namakali v prijetni vodi, potem so poleg kopalk plavalna očala najpomembnejša oprema, še posebej, ker vam omogočijo, da spoznate plavanje na nov, vznemirljivo zanimiv način.

dr. Gregor Jurak

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Citiraj članek

Plavalna očala varujejo draženje oči zaradi vode in različnih snovi v njej (klor ali modra galica v bazenski vodi, sol v morju), hkrati pa nam omogočajo dobro vidljivost prostora, kjer plavamo. Če brez plavalnih očal pod vodo vidimo zgolj meglene obrise, bomo z očali dodobra spoznali podvodni svet, prek katerega plavamo. Za podrobnejše raziskovanje le-tega je sicer primernejša plavalna maska, ki pa je za plavanje na vodni površini neprimerna. Izdihovanje pri plavanju namreč poteka hkrati skozi usta in nos, kar pa nam plavalna maska zelo otežuje. Izdih skozi nos pomeni izdih v masko, izdih skozi usta pa poteka prek ustnika, kar zahteva večji napor pri izdihovanju. Poleg tega nas pri plavanju z masko pri sami tehniki plavanja ovira ustnik; četudi pa plavamo brez njega, je naše gibanje glave okornejše. Plavanje z masko je zato bolj utrudljivo kot plavanje s plavalnimi očali in je lahko zgolj slabo nadomestilo, če smo brez njih.

Nakup plavalnih očal

Če se boste odločili za nakup plavalnih očal, se ne ustrašite, kako jih izbrati. Proizvajalci sicer ponujajo pestro paleto plavalnih očal, najpomembnejši element izbora pa je ugotoviti, katera oblika očal je najprimernejša za vaš obraz.

Pri poskušanju plavalnih očal najprej razrahljajte dolg trak, ki združuje obe leči z zunanje strani, tako da ta trak le rahlo pritiska leče k očem. Nato namestite trak, ki združuje leči z notranje strani, približno na širino vašega nosu. Tako pripravljena plavalna očala si namestite na oči. Če vas določen del očal stiska ali kako drugače moti, skušajte to odpraviti z drugačno nastavitvijo trakov. Če težava s tem ne bo odpravljena, poskusite drugo obliko očal.

Nič nenavadnega ni, da tudi nadvodni svet skozi plavalna očala izgleda nekoliko drugače, saj tudi svetloba zaradi različne ukrivljenosti leč pada drugače kot sicer. Če vas to preveč moti, poskusite drug model očal.

Ko boste našli primerno obliko plavalnih očal, boste lahko izbirali med različnimi izgledi le-teh. Na splošno lahko plavalna očala razdelimo na tista, ki so namenjena vrhunskih tekmovalcem, tista, ki so namenjena rekreativnim športnikom, in tista za otroke. Razlike med njimi so pogojene z značilnostmi posamezne skupine kupcev. Plavalna očala za tekmovalce izgledajo zelo asketsko, saj mnoge od njih nimajo niti blazinic na lečah, tako da se leče dotikajo obraza kar s svojo polikarbonatno trdo površino. Pri teh očalih proizvajalci sledijo predvsem razvoju takšnih materialov in oblik, ki v čim manjši meri zavirajo plavanje tekmovalca. Lahko, da vam bodo odgovarjala tudi takšna plavalna očala, vendar raje postavite v ospredje ugodje kot pa nekaj stotink zaradi hidrodinamike, ki jo lahko izkoristite le ob zelo dobri tehniki plavanja.

Danes vsi priznani proizvajalci ponujajo plavalna očala, ki zaradi posebnega premaza preprečujejo njihovo rošenje (t.i. anti-fog system), tako da ob pravilni uporabi tovrstnih očal ni potrebno več mazati notranje strani leč s slino. Večina očal ima to lastnost opisano na ovojnini, lahko pa o tem vprašate tudi prodajalca. Vsekakor priporočamo pravilno uporabo takšnih plavalnih očal, saj boste v nasprotnem primeru kmalu videli podvodni svet megleno.

Pri izbiri plavalnih očal je dobro, da se vprašamo tudi, za kakšno vodno okolje bomo večinoma potrebovali plavalna očala. Za plavanje na zunanjih vodnih površinah, kjer se odbija veliko sončnih žarkov, so primerne nekoliko zatemnjene leče. Če plavalna očala potrebujemo za plavanje v notranjem bazenu, potem je bolje, da so leče čim manj zatemnjene, lahko pa so v različnih barvnih odtenkih, odvisno od naših želja.

Zahtevnejši kupci lahko izbirajo tudi različne dele očal (trak prek nosu, trak okoli glave, leče) glede na svoje potrebe in želje. Tisti, s slabšim vidom, si lahko namesto kontaktnih leč umislijo tudi plavanje s plavalnimi očali z dioptrijo.

Nameščanje plavalnih očal in njihovo vzdrževanje

Obstaja kar nekaj priznanih blagovnih znamk plavalnih očal, vendar pa se vsaka plavalna očala ob neprimerni uporabi in njihovem shranjevanju hitro uničijo, zato podajamo nekaj nasvetov za prijetnejšo uporabo in večjo trajnost.

Notranjo stran leč ščiti premaz, ki preprečuje njihovo rošenje, zato moramo biti pozorni, da ne uničimo tega premaza. Premaz se najhitreje uniči, če primemo očala za notranjo stran leč ali pa so le-ta izpostavljena agresivnim snovem. Prvo pravilo nameščanja plavalnih očal je torej, da jih nameščamo tako, da se ne dotikamo notranje strani leč. Po nekaj časa uporabe se bo kljub temu pojavilo rošenje plavalnih očal iz notranje strani. To se zgodi zaradi umazanije, ki se nabere na njih, zato takrat umijemo očala z milnico. Če to ne bo zaleglo, potem smo verjetno že uničili premaz in nam preostane, da kupimo nova ali »slinimo« stara.

Plavalna očala namestimo na obraz tako, da jih kljub pritisku traku, ki poteka okoli glave, zlahka oddaljimo od obraza za centimeter ali dva. Razmik med lečama, ki ga uravnavamo z drugim, kratkim trakom, naj bo enak razmiku med očmi. Pred namestitvijo splaknemo leče s čisto vodo, z obraza umaknemo lase in rahlo spustimo plavalna očala na oči. Če smo se pred tem ogreli, stuširali in upoštevali vsa druga priporočila, smo pripravljeni za plavanje in vodni preizkus očal.

Prav mogoče je, da nam bo notranjost očal sčasoma zapolnila voda. V tem primeru najprej ugotovimo, ali nismo mogoče s plavalnimi očali ob obraz stisnili tudi kakšen pramen las oz. ponovimo postopek nameščanja tako, da skušamo zmanjšati ali povečati razmik leč s trakom, ki poteka prek nosu.

Če se nam po plavanju na obrazu močno pozna položaj očal ali nas od pritiska očal celo boli glava, moramo zrahljati trak, ki drži očala na glavi. Nekateri bodo menili, da mora ta trak biti nameščen tesno, ker sicer ne morejo skočiti na glavo v vodo z očali ali pa jim očala enostavno med plavanjem ne drži na glavi. Če imajo plavalna očala že nekaj let, jim svetujemo, da preverijo, kako prožen je ta trak. Z leti, predvsem pa z nepravilnim vzdrževanjem in pogosto uporabo v morski vodi, trak namreč močno izgubi prožnost in s tem svojo funkcijo. Če je trak dovolj prožen, potem je zdrs plavalnih očal pri skoku na glavo rezultat nepravilnega skoka na glavo in ne neprimernih ali nepravilno nameščenih plavalnih očal!

V primeru, da trak ni več prožen, ni potrebe, da kupujete nova plavalna očala, če ste z obstoječimi zadovoljni. Kupite lahko namreč le nov trak, vendar vam svetujemo, da pri nakupu s seboj vzamete svoja očala, da ugotovitve, da bo nov trak res primeren zanje.

Da se izognete menjavanju traku in pogostemu nakupu novih očal, vam predlagamo, da vzdržujete svoja plavalna očala. Pri tem nimamo v mislih zapletenih in dragih postopkov vzdrževanja. Dovolj je, da plavalna očala po vsaki uporabi splahnete s čisto sladko vodo, jih posušite in shranite v ovojnini, ki bo preprečevala, da se zdrobijo in onesnažijo. Če leče izgubijo sposobnost preprečevanja rošenja, je verjetno že čas za nova očala.

Želimo vam čim več plavalnih užitkov, plavanje s plavalnimi očali pa lahko na morju prepreči tudi morebiten neprijeten ožig meduze.

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.