X
22apr.

Ob dobri pripravi in ustrezni opremi je v gorah pomembno tudi primerno obnašanje

Ko se odpravimo v gore, moramo spoštovati kar nekaj pomembnih pravil glede opreme, telesne priprave, vremena in varnosti. V gorah pa je pomembno, da se tudi primerno obnašamo in spoštujemo gorniški bonton.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Beseda bonton prihaja iz francoskega jezika (v dobesednem prevodu pomeni dober ton) in pomeni lepo, olikano vedenje. Predstavlja splošno dogovorjene oblike obnašanja, ki veljajo v določenem okolju, saj je bonton kulturno pogojen. Vendar ravnanje po določenih pravilih pomeni veliko več kot samo lepo obnašanje, lahko pomeni tudi način, kako razumemo smisel življenja. 

Posebna pravila obnašanja veljajo tudi pri hoji v gore. Najprej niso bila zapisana, a so se po njih dogovorno ravnali obiskovalci gora. V širši obliki so danes zapisana v Častnem kodeksu slovenskih planincev, ki ga je sprejela Planinska zveza Slovenije že leta 1973 in ga nato še dvakrat posodobila. Večino pravil obnašanja v gorah bodo otroka naučili v šoli, saj šolski program vključuje vsakoletne pohodniške športne dni. Veliko pa lahko storite tudi starši. Navajamo nekaj osnovnih pravil lepega vedenja, ki jih naučite otroke pri skupnem obisku gora.

  • Vsak obiskovalec gora varuje naravo in okolje. Opozorite otroka, da smeti vedno odnesemo s seboj v dolino. Zato naj ima otrok pri obisku gora vedno v nahrbtniku vrečko za odpadke, ki jih po vrnitvi domov skrbno odloži v za to namenjen zabojnik. Pri tem otroka opozorite na ločevanje odpadkov.
  • Narava je prebivališče številnih živali in rastlin. Zato se pogovarjajmo tiho in ne povzročamo hrupa, saj s tem plašimo živali.
  • Otroka opozorimo, da ne trgamo cvetja, saj je najlepše v naravi. Otrok naj cvetje le opazuje in ga doma nariše. Starejši ga lahko ovekovečijo s fotoaparatom (ki ga ima danes vsak telefon) ali na spletu prek posebne aplikacije odkrijejo ime posamezne cvetice.
  • Prav tako ne prožimo kamenja, saj je lahko na stezi za nami drug obiskovalec gora.
  • V naravi ne kurimo ognja, saj lahko hitro zanetimo požar, ki naredi neprecenljivo škodo.
  • Ne hodimo zunaj urejenih poti, saj s tem škodimo koreninskemu sistemu in povzročamo škodo travnikom in pašnikom. V častnem kodeksu nas prijazno opomnijo, da vedno pomislimo na to, da imajo tudi tisti, ki prihajajo za nami, pravico do pristnega, čistega okolja.
  • Lepa navada je, da se obiskovalci gora med seboj pozdravljajo, kar je izraz spoštovanja in prijaznosti. Pozdravimo vljudno in prisrčno, na pozdrav pa vedno odzdravimo.

Pravila, ki se jih otrok nauči v zgodnjem otroštvu, si bo zapomnil za celo življenje, prišla pa mu bodo prav tudi v drugih življenjskih situacijah, saj so univerzalna.

Nekaj navodil za obisk gora z najmlajšimi je za bralce revije Ciciban pripravila profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič z Maticem in Julijo, več napotil pa najdete tudi v naslednjem SLOfit nasvetu. In ne pozabite, da najbolje vzgajamo z zgledom.

cic8_Vgore_1_mala

cic8_Vgore_2_mala

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.