Katarina Bizjak Slanič1 in dr. Marjeta Kovač2
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše 2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Beseda bonton prihaja iz francoskega jezika (v dobesednem prevodu pomeni dober ton) in pomeni lepo, olikano vedenje. Predstavlja splošno dogovorjene oblike obnašanja, ki veljajo v določenem okolju, saj je bonton kulturno pogojen. Vendar ravnanje po določenih pravilih pomeni veliko več kot samo lepo obnašanje, lahko pomeni tudi način, kako razumemo smisel življenja.
Posebna pravila obnašanja veljajo tudi pri hoji v gore. Najprej niso bila zapisana, a so se po njih dogovorno ravnali obiskovalci gora. V širši obliki so danes zapisana v Častnem kodeksu slovenskih planincev, ki ga je sprejela Planinska zveza Slovenije že leta 1973 in ga nato še dvakrat posodobila. Večino pravil obnašanja v gorah bodo otroka naučili v šoli, saj šolski program vključuje vsakoletne pohodniške športne dni. Veliko pa lahko storite tudi starši. Navajamo nekaj osnovnih pravil lepega vedenja, ki jih naučite otroke pri skupnem obisku gora.
Pravila, ki se jih otrok nauči v zgodnjem otroštvu, si bo zapomnil za celo življenje, prišla pa mu bodo prav tudi v drugih življenjskih situacijah, saj so univerzalna.
Nekaj navodil za obisk gora z najmlajšimi je za bralce revije Ciciban pripravila profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič z Maticem in Julijo, več napotil pa najdete tudi v naslednjem SLOfit nasvetu. In ne pozabite, da najbolje vzgajamo z zgledom.
2025
Letnik 9, številka 1
Letnik 9, številka 2
2024
Letnik 8, številka 4
Letnik 8, številka 3
Letnik 8, številka 2
Letnik 8, številka 1
2023
Letnik 7, številka 4
Letnik 7, številka 3
Letnik 7, številka 2
Letnik 7, številka 1
Letnik 6, številka 4
Letnik 6, številka 3
Letnik 6, številka 2
Letnik 6, številka 1
Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.
Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Piškotke uporabljamo za zagotavljanje uporabniku prijaznih spletnih storitev, boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletnim mestom je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletno mesto zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih mestih pa bolj učinkovito in prijazno. Piškotki niso škodljivi in so časovno omejeni. Več o piškotkih