16apr.
Igre (z loparji) – za šolo in prosti čas
Igre z loparji se uvrščajo med priljubljene športe tako za skupine otrok (npr. v šoli) kot tudi družine. Med najbolj prepoznavnimi so zagotovo tenis, namizni tenis in badminton, a zanimive so tudi številne druge, ki jih vam bomo predstavili v prispevku. V slovenskem knjižnem jeziku žal nimamo prevoda za naziv »Rückschlag Spiele«, ki predstavljajo vse igre, kjer igralec vrača žogo ali perjanico – v dobesednem prevodu bi lahko rekli, da so to igre, kjer igralec vrača projektil.
dr. Miran Kondrič, Žan Luca Potočnik mag., dr. Gregor Jurak
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Mnogi športni navdušenci se ne ukvarjajo le z eno igro z loparji, ampak pogosto z več različnimi. Razlike med njimi so v nepredvidljivosti, zaradi katerih so te igre zelo dinamične in privlačne. Hitrost žogice ali perjanice (pri badmintonu) in veliko število izmenjav od igralcev zahteva neprestano pozornost, hitre odzive in pestrost v tehniki udarcev. Žogico lahko udarimo na veliko različnih načinov, od katerih je odvisno, kako velik izziv bomo postavili nasprotniku. Tehnika udarca še posebej pride do izraza pri namiznem tenisu, kjer lahko pri najboljših igralcih žogica doseže tudi do 8000 obratov na minuto, s tem pa se nepredvidljivost njenega odboja izjemno poveča.
V uvodu smo priredili predstavitev iger z loparji iz prispevka prof. dr. Mirana Kondriča, v katerem opisuje teoretične temelje iger z loparji in poudari razliko med tekmovalnim, k uspehu usmerjenim, pristopom k igri, in pristopom usmerjenim v učenje ter prijetnemu doživljaju igre, ki je primeren za podajanje novih vsebin v šolskem okolju. Če vas zanimajo avtorjeve utemeljitve, vas vabimo k branju celega prispevka.
Prispevek: Igra z loparjem – ustvarjalni dialog z rokami v šoli
Roundnet oz. Spikeball
Vsebuje elemente številnih drugih športov. Igrata jo dve ekipi z dvema igralcema. Opremo, ki jo potrebujemo za Roundnet, sestavljajta mreža podobna prožni ponjavi in majhna odbojna žogica.
Hantis
Spominja na namizni tenis, igra pa se jo na štirih mizah, s štirimi igralci. Posebna je tudi v tem, da se ne točkuje. Ko igralec naredi napako, igro zapusti, zamenja pa ga drugi igralec iz »čakalnice«. Tako tudi sestava ekipe ni stalna, ampak se spremeni ob vsaki menjavi. V posnetku so prikazana pravila igre z mizami, ki so jih razvili posebej za to igro, vendar pa lahko v šoli ali doma sami pripravimo improvizirane mize. Več o tem, kako igro prilagoditi za šolsko okolje, lahko preberete v dokumentu na povezavi na začetku tega prispevka.
Peteca
Izvira iz Brazilije in je podobna badmintonu, le da zanjo ni potreben lopar. Perjanica je nekoliko večja in jo udarjamo z dlanjo. Mreža je visoka tako kot pri odbojki.
Headis
Je kombinacija elementov namiznega tenisa in nogometa. Žogo, podobno nogometni, udarjamo z glavo (kot pri nogometu), igralna površina pa je miza za namizni tenis.
Igre z loparji ponujajo številne možnosti tako za pouk športne vzgoje, razširjen program v osnovnih šolah in obvezne izbirne vsebine v gimnazijskih programih, kot za preživljanje prostega časa s prijatelji in družino (npr. rojstni dan). Tokrat ste spoznali igre Roundnet, Hantis, Peteca in Headis, ki nudijo zabavno izkušnjo, ob tem pa pripomorejo k razvoju gibalnih spretnosti, sodelovanja, komunikacije in sposobnosti reševanja problemov. Spodbujamo vas, da igre preizkusite in svoje izkušnje ter videoposnetke delite z nami, pri tem pa uporabite ključnik #slofit. Igrajte se in se zabavajte!