X
09nov.

Z zabavnimi izzivi lahko izboljšujemo eksplozivno moč otrok

Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za revijo Ciciban pripravila »eksplozivne« gibalne izzive. Moč je namreč ena temeljnih gibalnih sposobnosti, ki jo lahko razdelimo po več kriterijih. Prav v eksplozivni moči zaznavamo upad rezultatov naših otrok v zadnjih tridesetih letih, zato jim dajmo čim več priložnosti za njen razvoj.

Katarina Bizjak Slanič1, prof. dr. Marjeta Kovač2
1
OŠ Janka Glazerja, Ruše, 2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Gotovo se spomnite fizike, kjer ste se že v osnovni šoli naučili, da je moč skalarna fizikalna količina, določena kot delo, opravljeno v enoti časa. Moški se pogosto pogovarjajo, kakšno moč ima njihov jekleni konjiček, športnik, ki obiskuje vadbo v fitnesu, pa si želi čim bolj izboljšati moč različnih mišičnih skupin. Moč je tako tudi ena od pomembnih gibalnih sposobnosti človeka.  Lahko jo razdelimo po več kriterijih (funkcionalnem, topološkem, glede na tip mišičnega naprezanja, velikost zunanjega upora itd.).

Ena do delitev moči je delitev glede na njeno manifestacijo (tako govorimo o statični, dinamični, odrivni moči), druga glede na topološki vidik (kjer opredeljujemo moč trupa, moč nog in medeničnega obroča ter moč rok in ramenskega obroča), spet tretja glede na silovitost mišičnega krčenja (pojavlja se kot največja moč, hitra moč, vzdržljivost v moči).1

Hitra ali eksplozivna moč predstavlja sposobnost mišice ali mišičnih skupin, da razvije/jo čim večjo silo v čim krajšem mogočem času. Ta definicija je sicer slišati zapleteno, a spomnite se testne naloge, s katero preverjamo to vrsto moči. To je skok v daljino z mesta, ki ga izvajajo učenci in dijaki v sklopu športnovzgojnega kartona2. In kakšni so njihovi rezultati?

Eksplozivna moč je ena od sposobnosti, kjer sicer zaznavamo upad rezultatov slovenskih otrok in mladine v zadnjih tridesetih letih.3 Kljub temu pa imajo slovenski otroci v primerjavi z ostalimi otroci sveta bistveno večjo eksplozivno moč. Slovenske deklice do 14. leta starosti tako prekašajo evropske, južno-ameriške in avstralske fante.4-8

Katarina Bizjak Slanič je za revijo Ciciban pripravila nekaj zabavnih izzivov za razvoj eksplozivne moči, na katere smo mogoče že pozabili, kot so skakanje v vrečah, zajčji poskoki in preskakovanje »kozla«. Vključite jih v nedeljski izlet z otroki ali rojstnodnevno zabavo!

Literatura:

1Šarabon, N. (2007). Vadba moči. V Škof. B. (ur.), Šport po meri otrok in mladostnikov (str.260-277). Univerza v Ljubljani: Fakulteta za šport.
2Kovač, M. idr. (2011). Športnovzgojni karton. Diagnostika in ovrednotenje telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine v Sloveniji. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport. Pridobljeno iz: https://www.slofit.org/Portals/0/Vsebina/Knjiga-Sportnovzgojni-karton-2011.pdf 
3Starc, G., Strel, J., Kovač, M., Leskošek, B., Sorić, M. in Jurak, G. (2019). SLOfit 2019 –  Poročilo o telesnem in gibalnem razvoju otrok in mladine v šolskem letu 2018/2019. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za kineziologijo.
4Castro-Pinero idr. (2009). Percentile values for muscular strength field tests in children aged 6 to 17 years: influence of weight status. The Journal of Strength & Conditioning Research, 23(8), 2295-2310.
5Catley, M. J. in Tomkinson, G. R. (2011). Normative health-related fitness values for children: analysis of 85347 test results on 9–17-year-old Australians since 1985. Br J Sports Med, bjsports-2011.
6Gontarev, S., Zivkovic, V., Velickovska, L. A. in Naumovski, M. (2014). First normative reference of standing long jump indicates gender difference in lower muscular strength of Macedonian school children. Health, 6(01), 99.
7Ramírez-Vélez, R. idr.(2017). Normative reference of standing long jump forcolombian schoolchildren aged 9–17.9 years: The FUPRECOL Study. The Journal of Strength & Conditioning Research, 31(8), 2083-2090.
8Starc, G., Strel, J., Kovač, M., Leskošek, B., Sorić, M. in Jurak, G. (2016). SLOfit 2016 – Letno poročilo o telesnem in gibalnem razvoju otrok in mladine slovenskih osnovnih in srednjih šol v šolskem letu 2015/2016. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za kineziologijo.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.