X
04nov.

Kdaj učitelj športne vzgoje potrebuje licenco za svoje strokovno delo?

Pogosta vprašanja, ki nam jih postavljajo učitelji športne vzgoje, so povezana z licenciranjem, zato bomo poskušali pojasniti, kaj licenca sploh je in kdaj jo potrebuje učitelj športne vzgoje za svoje delo v šoli ali športu.

Marjeta Kovač in Gregor Jurak
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Kaj je licenca?

Slovar slovenskega knjižnega jezika navaja pod točko 2, da je licenca »dovoljenje za opravljanje kake funkcije, dejavnosti« 1.

Postopek podeljevanja licenc imenujemo licenciranje, listino, ki jo dobi udeleženec v postopku licenciranja (npr. kot udeleženec licenčnega  seminarja ali pa kot nekdo, ki dokaže izpolnjevanje zahtev licenciranja) pa licenca. Za opravljanje določenega poklica ali opravljanje kake dejavnosti (npr. vožnja avtomobila) je lahko licenca zakonsko predpisana.

Licenciranje na področju vzgoje in izobraževanja

Krovna šolska zakonodaja2 določa, da morajo strokovni delavci v vzgoji in izobraževanju imeti ustrezno izobrazbo, določeno z zakonodajo in drugimi predpisi, opravljen strokovni izpit, obvladati pa morajo tudi slovenski knjižni jezik. Za učitelje je tako opravljen strokovni izpit  dejansko trajna licenca - dovoljenje za njihovo delo in zaposlitev za nedoločen čas. Vse, kar je povezano s strokovnim izpitom, je opredeljeno v posebnem pravilniku3, ki določa pogoje za pristop k strokovnemu izpitu, njegov obseg, vsebino, organizacijo in postopek opravljanja.

Licenciranje na področju športa

Zakon o športu4 iz leta 2017, ki določa delo v športu (ne pa v vzgoji in izobraževanju), ne predpisuje več obveznega licenciranja za usposobljene strokovne delavce na področju športa. Licenciranje na področju športa torej ni zakonsko predpisano, lahko pa ga določijo nacionalne panožne zveze (NPZ), če to želijo, a le za svoje člane.

Licenca na področju športa predstavlja dovoljenje za opravljanje dela po tem, ko je nekdo že pridobil ustrezno izobrazbo ali usposobljenost na področju športa. Njen namen naj bi bil pridobitev dodatnega, novega znanja ali osvežitev pomembnih znanj, ključnih za opravljanje strokovnega dela na določenem, ožjem področju športa.

Član posamezne NPZ jo pridobi po postopku, ki ga določi NPZ za posamezno športno panogo (ali disciplino znotraj športne panoge), če seveda ta zveza meni, da je licenciranje potrebno za kakovost dela njenih članov. Licenciranje torej ni usposabljanje (pogoj za pridobitev licence ja namreč že opravljen program izobraževanja ali usposabljanja, ki ga posameznik izkazuje z javno listino), lahko pa vključuje sistematično strokovno spopolnjevanje. Nekatere NPZ licenciranja ne izvajajo, določene NPZ za pridobitev licence zahtevajo udeležbo na enem ali več programih spopolnjevanja v določenem časovnem obdobju, spet druge zahtevajo poleg tega še opravljene dejavnosti (npr. število vodenih pohodov ali število izvedenih tečajev ali za sodnike število sojenj na tekmah različnih ravni). Za pridobljeno licenco je pri večini NPZ treba le sodelovati na licenčnem seminarju, določene NPZ pa zahtevajo tudi opravljen preizkus znanja (primer sodniških licenc). Pridobljena licenca velja le določeno časovno obdobje, na področju športa najpogosteje le eno leto.

Ali učitelj športne vzgoje potrebuje licenco za katero od strokovnih del na področju vzgoje in izobraževanja?

Za izvajanje vsebin, vključenih v učni načrt za predmet šport oz. športna vzgoja, med rednim poukom, na športnih dnevih, v šolah v naravi ali kot interesno dejavnost na področju vzgoje in izobraževanja učitelj ne potrebuje licence, ki jih zahteva posamezna NPZ. Prav tako lahko izvaja vse vsebine, s katerimi se je seznanil med svojim študijem ali dodatnim usposabljanjem in jih učni načrt ne navaja, učitelj pa lahko svojo kompetentnost tudi dokaže s programom izobraževanja ali usposabljanja, ki se ga je udeležil.

Tako učitelj športne vzgoje, ki poučuje smučanje v zimski šoli v naravi ali plavanje v plavalni šoli v naravi ali vodi skupino na zimskem ali plavalnem športnem dnevu ali izvaja smučanje ali plavanje kot šolsko športno interesno dejavnost, za izvedbo teh vsebin v okviru šolskega programa ne potrebuje licence Smučarske ali Plavalne zveze Slovenije. Enako velja za vse druge športe.

Ali učitelj športne vzgoje potrebuje licenco za delo na področju športa?

Odgovor na to vprašanje ni enoznačen. Učitelj športne vzgoje je med svojim študijem pridobil izobrazbo športne smeri in kompetence za poučevanje številnih športnih vsebin. Če pa želi delati na področju športa v okviru NPZ, mora kot njen član oz. član enega od društev, vključenih v NPZ, spoštovati njene zahteve. Če NPZ zahteva od svojih strokovnih delavcev usposobljenost, si jo bo moral pridobiti v njenih programih usposabljanja (če si je ni pridobil že med študijem, kajti med študijem fakultete omogočajo skladno s sporazumi z NPZ, da tudi študenti pridobijo usposobljenost na ožjem športnem področju). Prav tako pa si bo moral pridobiti licenco, če jo NPZ zahteva za svoje člane - strokovne delavce, ki delujejo pod njenim okriljem.

Tako mora imeti učitelj športne vzgoje, ki je npr. član smučarskega društva in med vikendi dela kot smučarski trener ter s svojimi tekmovalci tekmuje v tekmovalnem sistemu Smučarske zveze Slovenije, zahtevano usposobljenost in licenco, ki jo ta zahteva za strokovne delavce na področju smučanja5. Če pa učitelj športne vzgoje ni član Smučarske zveze Slovenije in dela kot zasebni športni delavec ali ima svoj s.p. ali svoje športno društvo ter v okviru tega ponuja tečaje poučevanja smučanja, udeleženci tečajev pa ne bodo tekmovali v sistemih Smučarske zveze Slovenije, za svoje delo ne potrebuje ne posebne usposobljenosti niti licence, saj lahko licenco, ki na področju športa zakonsko ni predpisana, NPZ zahteva le za svoje člane. Enako velja za strokovno delo na vseh drugih področjih športa.

Kaj pa študenti izobraževalnih programov na področju športa?

Kompetence, ki jih pridobi posameznik v določenem študijskem programu, so javno objavljene na spletnih straneh posamezne fakultete. Študenti prvostopenjskih študijskih programov športne smeri, ki jih je pristojno ministrstvo določilo kot ustrezne za pridobitev kompetenc za delo na področju športa6, lahko v prostem času delajo na športnem področju, a le, če imajo ustrezno usposobljenost in licenco, če jo določena NPZ zahteva.

Študenti drugostopenjskih športnih programov imajo že pridobljeno izobrazbo prve stopnje, ki jim omogoča delo na področju športa skladno z Zakonom o športu4 in sklepom pristojnega ministrstva6. Za njih veljajo vsa določila, predstavljena zgoraj, ki se nanašajo na učitelje in njihovo delo na področju športa, delajo pa lahko na področju, za katerega so kompetentni skladno s končanim prvostopenjskim študijskim programom7-9 (njihova kompetentnost se razlikuje glede na vrsto študijskega programa).

Zahvala

Zahvaljujeva se glavnemu inšpektorju Inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo in šport dr. Simonu Slokanu za pregled besedila in svetovanje pri pripravi prispevka.

Literatura:

1 »Licenca«. Dostopno na: https://fran.si/iskanje?View=1&Query=licenca
2Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 36/0858/0964/09 – popr.65/09 – popr.20/1140/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 47/1546/1649/16 – popr.25/17 – ZVaj in 123/21)Dostopno na: http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO445
3Pravilnik o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 23/0681/07105/0838/14 in 64/15). Dostopno na: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV6698
4Zakon o športu (Uradni list RS, št. 29/1721/18 – ZNOrg in 82/20) Dostopno na: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO6853
5»ZUTS Slovenije. Usposabljanje in licenciranje.« Dostopno na: https://www.sloski.si/zuts/usposabljanje_in_licenciranje
6»Seznam študijskih programov, ki dajejo kompetence za delo na področju športa«. Dostopno na: file:///C:/Users/kovac/Downloads/Seznam_studijskih_programov_%C5%A1port.pdf
7»Univerzitetni študijski program prve stopnje Športna vzgoja«. Dostopno na:  https://www.fsp.uni-lj.si/studij/uni-1-stopnja/sportna-vzgoja/
8»Univerzitetni študijski program prve stopnje Kineziologija«. Dostopno na:  https://www.fsp.uni-lj.si/studij/uni-1-stopnja/kineziologija/
9»Aplikativna kineziologija – študijski program prve stopnje«. Dostopno na: https://fvz.upr.si/studij/aplikativna-kineziologija-un/

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.