Žan Luca Potočnik mag., Kaja Meh mag. in dr. Gregor Jurak
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
V septembru smo na podlagi rezultatov ŠVK zaznali največji (letni) upad gibalne učinkovitosti naših otrok v 33-letni zgodovini spremljave. Negativni rezultati so posledica pomladanskih ukrepov za omejitev epidemije COVID-19. En od teh ukrepov je bil tudi prepoved uporabe igrišč, zato nas je zanimalo, kako je z njihovo uporabo ob tokratnih omejitvah.
Pripravili smo kratek vprašalnik in sledilce na naši FB strani prosili, naj nam pomagajo oceniti stanje na športnih in otroških igriščih. Naši pobudi se je odzvalo 75 posameznikov.
Nespodbudna ugotovitev je, da več kot tretjina sledilcev poroča o zaprtih igriščih, ob tem pa še 1/4 o precej manjšem in dobra 1/10 o manjšem številu otrok glede na običajne dni. Z omejitvami, ki izhajajo iz vzorca lahko sklepamo na drastičen upad gibalne dejavnosti otrok na otroških igriščih.
Večina staršev in otrok upošteva priporočila o omejitvi gibanja na člane skupnega gospodinjstva in vzdrževanju medsebojne razdalje do ostalih uporabnikov igrišča. Kljub temu pa je 1/4 takšnih, ki omejitev ne upoštevajo.
Na podlagi rezultatov:
2025
Letnik 9, številka 1
Letnik 9, številka 2
2024
Letnik 8, številka 4
Letnik 8, številka 3
Letnik 8, številka 2
Letnik 8, številka 1
2023
Letnik 7, številka 4
Letnik 7, številka 3
Letnik 7, številka 2
Letnik 7, številka 1
Letnik 6, številka 4
Letnik 6, številka 3
Letnik 6, številka 2
Letnik 6, številka 1
Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.
Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Piškotke uporabljamo za zagotavljanje uporabniku prijaznih spletnih storitev, boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletnim mestom je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletno mesto zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih mestih pa bolj učinkovito in prijazno. Piškotki niso škodljivi in so časovno omejeni. Več o piškotkih