Študija ARTOS – Analiza razvojnih trendov otrok v Sloveniji
Študija ARTOS se je začela na Fakulteti za šport že v začetku šestdesetih let dvajsetega stoletja in je ena izmed najdaljših longitudinalnih raziskav v Sloveniji. Raziskava se izvaja na reprezentativnem vzorcu otrok in mladine med 6. in 14. letom starosti na istih šolah na vsakih deset let (1970 - 1983 - 1993/94 - 2003/04 - 2013/14).
Raziskava preučuje povezanost otrokovega gibalnega razvoja z njegovimi telesnimi dimenzijami, funkcionalnimi kapacitetami, čustvenimi in miselnimi dimenzijami in dimenzijami socialnega statusa ter okolja, ki skupaj opredeljujejo zdravje in kakovost življenja.
V okviru raziskave otroci izvajajo različne gibalne naloge, merimo pa tudi nekatere njihove telesne razsežnosti. Ob tem otroci izpolnijo tudi dva sklopa vprašalnikov. Vsi antropometrijski merski postopki so neinvazivne narave, kar pomeni, da ne jemljemo nobenih vzorcev telesnih tekočin ali tkiv, ampak zgolj s pomočjo metrov, tehtnic, kaliperjev in posebnih šestil izmerimo dolžine, širine, debeline in obsege rok, nog in trupa. Na podvzorcu merimo tudi gibalne vzorce otrok in mladostnikov, njihovo gibalno dejavnost in porabo energije.
Podroben dizajn zadnje izvedbe študije je opisan v člankih, ki sta bila objavljena v znanstveni reviji Anthropological Notebooks: