X

Gibalna pismenost za bivanje v družbi 5.0 (GIB5.0)

  • 17. 10. 2023 12:09:00
  • Nazaj

Dobro razvite gibalne kompetence posamezniku omogočajo, da dejavno sodeluje v različnih oblikah telesne dejavnosti v različnih fizičnih (npr. v telovadnici, na zunanjih igriščih, v vodi, na njej in pod njo, na ledu, snegu, v gozdu) in družbenih okoljih (npr. v vrtcu ali šoli, v prostem času, na delovnem mestu, v domovih starejših, v društvih). Z izboljšanjem gibalne pismenosti tako postanejo bolj samozavestni v svojem gibanju in učinkovito vstopajo v povezave z okoljem tudi v novih in nepredvidljivih okoliščinah. Znanja o telesni dejavnosti, telesni zmogljivosti, gibalnih spretnostih in športu pa mu omogočajo, da bolje razume svoje gibalne odzive, se hitreje uči novih spretnosti, razvije pozitiven odnos do kratkotrajne in vseživljenjske telesne dejavnosti ter je hkrati motiviran za redno telesno dejavnost. Dobro razvita gibalna pismenost posamezniku tako pomaga, da ustvari dejaven, zdrav in izpolnjujoč življenjski slog.

Zato je namen projekta GIB5.0 oblikovati program vseživljenjskega učenja za ustrezno gibalno pismenost za bivanje v družbi 5.0. In sicer z razvojem:

a) modulov poučevanja za izboljšanje gibalne kompetentnosti različnih ciljnih skupin populacije (otroci, mladostniki, študenti, odrasli, starostniki, migranti/begunci, socialno ogroženi),
b) modulov poučevanja za gibalno bolj spodbudno okolje in
c) modulov poučevanja za zavedanje pomena o ustreznih gibalnih navadah.

 

Cilji projekta GIB5.0 so:

  • Pripraviti module vseživljenjskega učenja za spremembe gibalnih navad, izboljšanje telesne zmogljivosti in spremembe okolja za dvig telesne dejavnosti, ki bodo povečali trajnostno mobilnost in izboljšali odnos do narave ter s tem spodbudili zeleni prehod naše družbe.
  • V modulih vseživljenjskega učenja praktično uporabiti pametne naprave za spremljanje 24-urnega gibalnega vedenja (24-UGV) in platformo SLOfit (ki vključuje spletno mesto, aplikacijo Moj SLOfit, več družbenih omrežij) ter tako izboljšati digitalne kompetence zlasti starejše populacije, kar bo olajšalo digitalno preobrazbo naše družbe.
  • Pripraviti module vseživljenjskega učenja za izboljšanje telesne zmogljivosti, s čimer bomo povečali dobro počutje in produktivnost ljudi, zmanjšali absentizem z dela ter s tem pospešili pametno, trajnostno in vključujočo rast družbe.
  • Pripraviti module vseživljenjskega učenja za spremembe gibalnih navad, s čimer bomo vplivali na dvig kakovosti življenja prebivalcev in znižanje javnih in zasebnih izdatkov za ohranjanje zdravja ter dolgotrajno oskrbo.
  • Vzpostaviti sistem mikrodokazil za vseživljenjsko učenje GIB5.0.