X
V vsakršnem vremenu naj bodo otroci čim več časa zunaj v naravi. Pomembno je, da so primerno obuti. Pomlad nas vabi na travnike in v gozd, ob potoke, reke in morsko obalo, pa tudi v gore. Z dobro obutvijo bodo otrokove noge ostale suhe, potep pa bo zanj zanimivo doživetje. Ob tem naj otrok opazuje naravo, saj jo bo le tako spoznal in spoštoval.
Noge se potepajo
Ko se odpravimo v gore, moramo spoštovati kar nekaj pomembnih pravil glede opreme, telesne priprave, vremena in varnosti. V gorah pa je pomembno, da se tudi primerno obnašamo in spoštujemo gorniški bonton.
Ob dobri pripravi in ustrezni opremi je v gorah pomembno tudi primerno obnašanje
Otroci tudi doma sedijo, ko se učijo, berejo, delajo domače naloge. Če je sedenja preveč in začne njihova koncentracija padati, naj z gibalno prekinitvijo razmigajo svoje telo. Nekaj primerov je takih prekinitev, ki jim rečemo minuta za zdravje, je nanizanih spodaj.
Nekaj nalog za domačo minuto za zdravje
Mišična jakost je tista, ki nam omogoča, da hitro tečemo, visoko in daleč skačemo, poleg tega pa ima mnogo pozitivnih vplivov tudi na druge vidike zdravja. V kolikor bi rad/a izboljšal/a svojo mišično jakost, pa ne veš kje začeti, poglej smernice za njeno izboljšanje. Program je zastavljen tako, da si ga lahko prilagodiš glede na svoje trenutne zmožnosti in vaje nato primerno stopnjuješ.
Nasveti za izboljšanje mišične jakosti
Otroci lahko mečejo žogice z eno roko na dva načina: od zgoraj in od spodaj. Za predšolske otroke je pomembno, da čim bolj pravilno usvojijo oba meta, saj jih bodo uporabljali pri različnih športnih igrah. Obeh gibalnih spretnosti se bodo lažje naučili in izboljšali njuno izvedbo, če bodo z metanjem žogic nahranili pisano pošast.
Meta od zgoraj in spodaj bosta otrokom delala manj težav, če bodo z žogicami nahranili pošast
Igre z loparji se uvrščajo med priljubljene športe tako za skupine otrok (npr. v šoli) kot tudi družine. Med najbolj prepoznavnimi so zagotovo tenis, namizni tenis in badminton, a zanimive so tudi številne druge, ki jih vam bomo predstavili v prispevku. V slovenskem knjižnem jeziku žal nimamo prevoda za naziv »Rückschlag Spiele«, ki predstavljajo vse igre, kjer igralec vrača žogo ali perjanico – v dobesednem prevodu bi lahko rekli, da so to igre, kjer igralec vrača projektil.
Igre (z loparji) – za šolo in prosti čas
Zakaj je sestava našega telesa sploh pomemba? Telesna sestava je tista, ki določa, kako dobro bo deloval naš dihalni, srčno-žilni, prebavni, živčni sistem, kako dobro se bomo počutili v svojem telesu in nenazadnje – koliko napora bomo mogli vložiti v premagovanje vsakodnevnih dejavnosti, ki nas veselijo. Dobra novica je, da lahko sami z dejavnim življenjskim slogom v veliki meri vplivamo na našo telesno sestavo.
Koraki k izboljšanju telesne sestave
V reviji Ciciban, najstarejši reviji za otroke prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja, je Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj zanimivih nalog za razvoj moči rok in ramenskega obroča. V marčevski številki (letnica 2023) pa spoznajo še delovanje ognjenikov, za zanimiv obisk poskrbijo tudi v doživljajskem parku Vulkanija ali pa se z otroki povzpnite do Doma na Smrekovcu, kjer je še vedno opazno delovanje ognjenika na Slovenskem.
Izbruh ognjenika pomaga razvijati otrokovo moč rok in ramenskega obroča
Ponujamo nekaj zanimivih nalog za razvoj koordinacije gibanja in moči najmlajših. Pri tem otroci spoznajo tudi, kaj so ognjeniki oziroma vulkani, zakaj izbruhnejo in kaj je lava, starši pa jim pripravijo otočke rešitve, ki jih izkoristijo za premikanje po dnevni sobi. Na koncu igre otroci pomagajo pospraviti dnevno sobo.
Izbruh ognjenika v dnevni sobi
Imate klopčič volne, ki ga ne potrebujete več? Odlično! Prepredite z volneno nitjo dnevno sobo in ustvarite laserski labirint. Tako, zabava za otroke se lahko začne! Razvijanje orientacije v prostoru, natančnosti, pa tudi iskanje novih rešitev gibalnih problemov laserskega labirinta bodo zanimivi izzivi za najmlajše otroke.
Klopčič volne za labirint z laserji in razvijanje orientacije v prostoru ter natančnosti

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.