X
Pedagoška stroka se zaradi hitrih sprememb potreb v sodobni družbi tudi sama izjemno hitro spreminja. Upoštevanje znanstvenih spoznanj kot strokovnih odzivov prakse sta pomembni tako za neprestano izboljševanje študijskih programov bodočih učiteljev kot tudi za spopolnjevanje učiteljev, ki že delajo v praksi. Hkrati sta pomembni tudi za snovanje in razširjanje konceptualnih sprememb v zasnovi posameznih učnih predmetov, še posebej ob nastajanju obvezujočih strokovnih dokumentov.
Pomen splošnih in specialnih didaktik za strokovno delo učiteljev in ustrezno pripravo učnih načrtov
V določenih okoliščinah je tudi izhod iz vode lahko težava, ki privede do poškodb ali celo utopitve. To velja predvsem za naravna kopališča in plavališča, torej odprte vode, kjer se pogoji, povezani z vremenom, valovanjem, plimovanjem in tokovi, lahko hitro spreminjajo. Zato sta prepoznavanje primernega izhoda iz vode in varen prehod na kopno pomembna kazalnika vodne kompetence varnega plavalca.
Pridobivanje spretnosti varnega izhoda iz vode
Pomembna samozaščita varnega plavalca sta tudi potop in nato plavanje pod gladino. Ta spretnost sicer združuje navpični potop, izenačevanje pritiska v ušesih in plavanje pod gladino, omogoča pa tudi odkrivanje podvodnega sveta, kar učence še posebej vznemiri in jih motivira. Pri usvajanju te spretnosti učenci spoznajo nevarnosti zadrževanja diha in potapljanja ter način, kako se s to dejavnostjo varno ukvarjati.
Zakaj sem moramo znati potopiti in plavati pod gladino
V začetnem programu mora učenec usvojiti spretnost plavanja v prsnem in hrbtnem položaju. Načinov plavanja (različnih kombinacij položajev telesa, udarcev, zaveslajev in gibanj glave) je zelo veliko. Predstavljamo širino učiteljevega izbora načina plavanja za plavalnega začetnika.
Kravl, prsno, hrbtno? Začetnik lahko plava na vsaj še 20 drugih načinov
Tudi v vodi se moramo orientirati, saj se med plavanjem, spremembami smeri plavanja, počivanjem, potapljanjem, pa tudi med igrivo izvedbo prevalov obračamo. Spretnost orientiranja vključuje obračanje iz prsnega v hrbtni položaj in obratno ter spremembo smeri v levo ali desno med plavanjem v prsnem ali hrbtnem položaju.
Pridobivanje spretnosti orientacije v vodi
Na vodni gladini se lahko obdržimo v obliki lebdenja ali plavanja na mestu v pokončnem oziroma v ležečem položaju. V prispevku boste spoznali tudi, kako prav nam pride naše fizikalno znanje pri razumevanju plovnosti!
Kako se obdržati na vodni gladini
Biti bolan ni prav nič prijetno. Virusi so na pohodu in ko obležimo, moramo počivati. Po nekaj dneh pa se le lotimo pregona virusov z zanimivo igro. Tako bo čas okrevanja hitreje minil, otroci pa bodo lažje počakali ponovnega snidenja s sošolci.
Preženimo viruse
Pri poučevanju nadzorovanega in usklajenega dihanja med plavanjem mora učitelj naučiti učenca izdihovati skozi usta v vodo ter ga prilagoditi na ovirano in omejeno dihanje. Pri slednjem se mora učenec naučiti, kako uskladi kratek vdih, kratko zadržanje diha in podaljšan izdih z gibanjem glave in zaveslajem.
Spretnost nadzorovanega in usklajenega dihanja pri gibanjih v vodi
Predstavljamo, zakaj je nujno, da že plavalni začetniki usvojijo spretnost varnega vstopa v vodo. Eden od načinov vstopa v vodo je tudi skakanje na glavo, ki je zelo priljubljeno tako med otroki kot odraslimi zaradi občutenja breztežnosti.
»NE SKAČI V VODO, ČE NISI PREPRIČAN O NJENI GLOBINI« Pridobivanje spretnosti varnega vstopa v vodo, priplavanja na gladino in vzpostavitve vodoravnega položaja
Marsikateremu najmlajšemu povzročajo predlogi preglavice. Razmišljanje, kje sem, ko sem na, pod, za, ob, se mota v glavah otrok. Poskusite utrjevati predloge z gibanjem, kar prikazujejo Teodor, Matic, Julija in plišasti medvedek.
Gibalno utrjevanje predlogov
Stran 1 od 21 PrvaPrejšnja [1]2345 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.